Журирането е в категория "Комедия", за което разговаряме с продуцента и актьор Алек Алексиев

Утре София ще бъде една от спирките на Международната академия за телевизионни изкуства и науки. United Media и Нова Броудкастинг Груп са домакини на полуфиналния кръг на най-престижните телевизионни награди в света Emmy® в категория „Комедия“. Събитието се случва за първи път в България и по този повод у нас ще пристигнат професионалисти от филмовата и телевизионната индустрия от повече от 10 държави. 

Кои ще бъдат големите победители в тези престижни отличия, светът ще научи на 24 ноември по време на 53-тата Церемония по връчването на Международните награди Emmy® в Ню Йорк.

Журирането е в категория "Комедия", за което разговаряме с продуцента и актьор Алек Алексиев.

„Комедията е нещо величествено и едно от най-сложните неща за правене. Една от причините в България да няма много комедия е драматургичната. Пред годините сме виждали брилянтни актьори, но им липсва темата, смисъла и идеята. Лично аз обожавам комедията, защото тя може да говори много активно по наболели теми, да изпраща послания и да провокира смисъл. Говорим за висококачествената комедия. Това, което United Media и NOVA подкрепят, е подплатено със смисъл. Комедиите провокират – могат да говорят и за политика, за проблемите в дадена държава, нещо, в което откриваме смисъл. Българинът има нужда от комедия. Виждаме какво се случва в театралния свят, където комедиите са разпродадени за месеци напред. Има тази жажда и тя се дефинира. Пазарът ни го подсказва“, споделя Алек Алексиев.

Утре в София ще се проведе полуфинален кръг на престижните награди Emmy® в категория „Комедия“

На какво се смеем днес и на какво искаме да се усмихваме?

Бих искал да умеем да се надсмиваме над себе си. Да имаме по-сериозно чувство за самоирония. На мен ми липсва сатиричната комедия, това което американците владеят прекрасно – т.нар. политическа сатира, от която имаме нужда предвид какво се случва у нас. Понякога имаме нужда от една красива лекота, но не изпразнена от смисъл. Важно е, когато прочетем нещо, което е смешно, или някой готин stand up, той да ни провокира и да ни размисли по онези важни теми. И винаги да вървим с действието. Комедията трябва да ни води към това да бъдем действени.

Къде стои България в жанра „Комедия“ спрямо останалите държави?

Ние имаме малка индустрия и сме далеч от европейското и световното семейство, но вървим в тази посока. Един страхотен пример е филмът „Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева, който беше подкрепен от NOVA като медиен партньор. Това е черна комедия, в която участваха Юлиан Вергов, Мария Бакалова, Маргита Гошева. Видяхме един нов жанр в България, който провокира голям интерес. Филмът беше и българският претендент за „Оскарите“, но за жалост не стигна до Short List-a. Причините отново са свързани с малкото финансиране, което държавата ни отделя на фона на нашите съседи. Говорим не само за Западния свят, а за Румъния, за Македония, за Сърбия. Това са държави, които вярват в тяхната култура, и инвестират, за да я популяризират активно. По този начин повдигат и духа, и нивото. Ние сме далече, но се движим, важното е, че има процес.

Само инвестициите ли са това, което не стига или за малките държави е по-трудно да пробият на международния пазар?

Първо, ние не успяваме да се класираме добре на световните фестивали. Имаме прекрасни режисьори като Стефан Командарев, Яна Титова, Камен Калев, Милко Лазаров и Павел Веснаков – имена, които вкарват техните филми в голямото кино. В големите фестивали – в така наречената „А класа“. Но пробивът е краткотраен. После отнема много време между филмите на тези творци, за да разкажат поредната история. Филмите се правят с пари. Те не трябва да идват само от държавата, има си и частни методи. Трябва продуцентите да намират начини за финансиране и да популяризират тези филми освен на локално, така и на международно ниво. Защото тук трябва да си кажем какво означава успех. Комерсиалното ли е успех или това да достигнеш на голям фестивал? За едни хора 10 млн. лева е успех, за други 2 млн. са успех, но с участие на добри фестивали.

Публиката става ли по-изискваща или ежедневието ни е толкова забързано, че пускаме нещо по-комерсиално, колкото да мине деня и да се разсеем? Имаме ли нужда от по-разтърсващи филми, сериали, документалистика?

През последните години с документалните филми се доказва, че има търсене към сериозните теми. Но хората трябва да знаят за тяхното съществуване. Такъв пример е филмът на Лора Крумова за живота на Васко Василев. Не смятам, че забързаният живот пречи на човек да потъне в смисъла, в поезията на изкуството. Ние имаме нужда от духовна храна. Затова е много важно и комерсиалното, и art house да се срещат. Защото те не могат един без друг.

Лидери от филмовата и телевизионната индустрия се събират в София по повод журиране на Международните награди Еmmy® на 19 юни

Говорим си за наградите Emmy®, но трябва да споменем, че миналата година за първи път български журналист със своя документален филм ( лентата на репортерът на NOVA Мариета Николаева за мигрантите в Локорско) беше сред номинираните в категорията на наградите за документална журналистика. Изключително тежка история за много мигранти,  загинали в един камион. Това е и повод да се радваме, че и в нашата професия стойностни филми получават внимание от световната сцена. Сега, когато виждаме, че в София ще се проведе полуфиналният кръг на престижните награди Emmy® в категория „Комедия“ – какъв знак е това?

Вярвам, че това събитие ще има много положителен знак и означава, че може би ще вървим към сътрудничество, към нещо малко по-мащабно, към нещо по-голямо, международно. Важно е да се възползваме от възможността. Предоставя ни се възможността да участваме в нещо важно, да се опитаме да го монетизираме, ако щете и в духовен смисъл. Това е инвестиция в бъдещето на българските филми, на българските сериали и трябва да разширяваме целия този пазар. А това ще стане с помощта на медиите.

От години NOVA подкрепя филмовото изкуство в България, българските сериали. Дава ефирно време и по този начин се опитва да подкрепя стойностни проекти...

Трябва да си помагаме и да намираме правилния баланс. И ако можем да разширяваме на международно ниво, благодарение на този полуфинален кръг на престижните награди Emmy®, който ще се състои тук, вярвам и се надявам, че ще съумеем да се възползваме по най-добрия начин.

Редактор: Боряна Димитрова