Снимка: iStock
Какви са възнагражденията на медиците и какви са исканията им
Медицинските служители в страната са в стачна готовност. Сестри, акушери, лекарски асистенти, рехабилитатори, фелдшери и лаборанти започват организация за ефективни стачни действия, при които да спрат работа за един ден.
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева коментира желанието на медиците за ефективна стачка, ако не получат увеличение на заплатите си, така че размерът им да достигне 150% от средното възнаграждание в публичния сектор.
По думите ѝ голяма част от служителите са с ниски заплати. Масово възнагражденията били между 1500 и 1800 лв., но имало и здравни работници, които получавали по 1380 лв.
Медици заплашват с ефективна стачка
Веселина Ганчева e медицинска сестра от 28 години. Казва, че здравната ни системата вече отдавна е станала здравеопасна.
„Има отделения с по една сестра. За какво качество говорим, за каква грижа за пациента? В момента заплатите варират 1500-2000 лева. Когато властимащите излизат със статистика за нашите заплати, там излизат съвсем други цифри, но там е включен безкрайно много извънреден труд. През годините съм си позволявала да работя 36 часа без прекъсване и знам какво значи това – след 24 час си на автопилот и не знаеш какво правиш. Това е опасно както за пациентите, така и за нас”, казва Веселина Ганчева.
По думите й кръгът е омагьосан - полага се извънреден труд, защото няма кадри, а няма кадри - защото няма пари.
„Щом като по този начин можем да накараме управляващите да ни обърнат внимание, започваме организация за ефективни стачни действия. Основната заплата да стане 3077 лева, това са 150% от заплатата в публичния сектор. Това да бъде стартова заплата”, поиска Мая Илиева.
В отворено писмо до редица министерства, от синдиката на българските медицински специалисти посочват, че „орязването” на средства от сектора е недопустимо.
„Проектобюджетът на НЗОК за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малък от предвидените в отменения законопроект на служебния кабинет. Орязани са средствата спрямо предишния вариант по всички основни пера. Считаме, че повишаването на трудовите възнаграждения на ВСИЧКИ медицински специалисти от всяко едно звено в здравеопазването, трябва да бъде императивен приоритет – поредното му неглижиране е скандално!”, се казва в отворено писмо от Синдиката на българските медицински специалисти.
Попитахме финансовото министерство има ли средства в бюджета за исканото увеличение- официален отговор все още няма. Не е обявен и денят, в който ще останем без медицински специалисти.
Последвайте ни