Коментар дойде от Крум Зарков, ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС

Първи реакции на част от политическите сили, след като президентът Румен Радев сезира Конституционни съд. Той се обърна към магистратите заради отказа на председателя на Народното събрание да постави на разглеждане референдума за еврото.

В ефира на "На фокус" Крум Зарков заяви, че предложението на президента за референдум за еврото е било грешка, която консолидира политическите сили срещу него. Той беше секретар по правните въпроси на президента и напусна минути след изявлението на президента Радев, че иска референдум.

"Моите мотиви да напусна бяха в юридическата консистентност на този въпрос, но считам, че това е политическа грешка. Това е фалшиво лекарство. Нашата демокрация няма да се спаси с повече референдуми, никоя демокрация не го е направила. Тя ще се спаси, ако оздравим основната брънка на представителността, а именно политическите партии. Мнозинството порасна след въпроса за еврото от правителство на малцинството до правителство, което може да събере конституционно мнозинство", смята Зарков. 

Румен Радев сезира КС заради отказа на Киселова парламентът да разгледа референдума за еврото

Според ГЕРБ-СДС държавният глава е длъжен да каже каква е неговата позиция за въвеждането на единната валута у нас. „Какво прави президентът е въпрос, на който той трябва да отговори. Защо го прави? Още веднъж искам да подчертая, че всъщност няма колебание в нито една от политическите сили по отношение на еврото, дори и във „Възраждане”. Всички, които искат да питат хората, искат да ги питат само за датата. Той не казва защо служебните правителства не се занимаваха с това да инициират референдум например за еврото, а се занимаваха с това да подпишат 13-годишен договор с „Боташ”. Вместо да се чуди какво да пита хората, да започне да дава отговори”, призова депутатът Деница Сачева.

От „Демократична България” определиха искането на Радев за референдум като акт срещу националния интерес на страната. „Ние ще изчакаме Конституционният съд да си каже думата. България трябва да влезе в еврозоната от 1 януари 2026 година. Румен Радев смени мнението си по много странен начин и той самият няма отговор защо го направи. Ние също нямаме отговор. Знаем само, че Румен Радев дължи отговор на българското общество защо първо беше против този референдум и какво го накара изведнъж да го подкрепи”, посочи Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.

Редактор: Калина Петкова