То настъпи през лятото на 2024 година

Разцеплението в редиците на ДПС настъпи през лятото на миналата година. Тогава предходният парламент трябваше да гласува правителството на ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков. Тогава Рамадан Аталай, заяви от името на Ахмед Доган, че това правителство не трябва да бъде подкрепено. Това беше в разрез с позицията на Делян Пеевски, към този момент съпредседател на партията.

Казусът „ДПС”: Джевдет Чакъров подаде оставка, Делян Пеевски остава единствен лидер

Така, по-голямата част от депутатите, останаха верни на Пеевски и гласуваха за правителството на ГЕРБ, но те не бяха достатъчни.

Последваха тежки обвинения. В началото на септември Ахмед Доган беше принуден да напусне обитаваните от него две резиденции в Бояна и Росенец, които по документи се оказаха собственост на Данаил Папазов. Това доведе до протести от страна на привържениците на Доган.

На изборите за 51-ото Народно събрание самостоятелно се явиха ДПС-Ново начало и АПС, което по-късно стана ПГ "Демокрация, права и свободи- ДПС"

Пеевски и Чакъров се обединяват "в името на хората и целостта на ДПС"

Делян Пеевски получи повече гласове и вкара в новия парламент 29 народни представители, ДПС-ДПС, под ръководството на Джевдет Чакъров получиха 19 места.

През последните месеци все повече областни структури, кметове и активисти на ДПС-ДПС преминаха на страната на ДПС-Ново начало. Миналата седмица централата на партията на Доган в центъра на София беше запечатана от Областната управа. И така се стигна до днешния развой., при който Делян Пеевски и Джевдет Чакъров си подадоха ръце и обявиха, че се обединяват "в името на хората и целостта на ДПС". Джевдет Чакъров подаде оставка като председател на партия ДПС. А от  ПГ на „Демокрация, права и свободи” обявиха, че това е едноличен акт на Чакъров и бяха категорични, че обединение няма и не може да има. 

Редактор: Иван Петров