
Снимка: gettyimages
Доналд Тръмп създава Комисия за религиозна свобода
Комисията за религиозна свобода: Началото на нова „религиозна десница“
Със създаването на Комисията за религиозна свобода американският президентът Доналд Тръмп полага основите на трансденоминационно движение. В него вярата се превръща в служба на националистическата идентичност. Това представлява умишлено скъсване с американската християнска традиция.
Вярата в служба на национализма MAGA
Доналд Тръмп полага основите на нова „религиозна десница“, съсредоточена не върху теологията, а върху Америка. Неговата Комисия за религиозна свобода кристализира визия, в която Църквата се прекланя пред волята на национализма MAGA („Make America Great Again”- „Да направим Америка отново велика”). С 39 членове, избрани заради политическата им лоялност, тя изрично изключва протестантите и дава почетно място на евангелистите. Този нов съюз предефинира връзката между вярата и властта.
Промяна на парадигмата: Църква, оформена от държавата
Вместо държава, която се съобразява с Църквата, Доналд Тръмп насърчава Църква, оформена от националната цел. Промяна на парадигмата, която се основава изцяло на американския национализъм, убеждението, че проектът на Съединените щати е упражнение за свобода и просперитет, различно от всяко друго, което светът някога е познавал. Модел, замислен като запазена марка на хетеросексуалните бели, в светска теокрация, но който напомня повече за подчинението на Руската православна църква на Кремъл, отколкото за традиционните религиозни режими, с ефективен държавен контрол.
Кои стоят зад новата религиозна визия
В Комисията за религиозна свобода по-голямата част от местата се заемат от евангелисти, а след тях се нареждат католици, евреи и трима мюсюлмани.
Сред съветниците на американския президент е мюсюлманинът Исмаил Ройер, осъден преди това на затвор за връзките си с терористична дейност и който днес се застъпва за „възстановяване на християнските принципи“ в Съединените щати. Редом с него е Ерик Метаксас, евангелски интелектуалец, който дава приоритет на политическите битки – антифеминизъм, отказ от ваксината срещу COVID-19 – пред теологичните дебати.
Религия като инструмент за политическа мобилизация
Този нов култ не се занимава с традиционния духовен ред или отвъдния живот; по-скоро се стреми към незабавна трансформация на обществото.
Доналд Тръмп чества тази гражданска вяра със символични жестове - военни паради и нови национални празници.
Война срещу традицията и прогреса
Американският президент и движението МАГА обявиха религиозна война не само срещу прогресивните форми на религия, но и срещу традиционната религия, която отказва да служи на радикалния им мироглед. Срещу това движение методите, използвани срещу традиционната религиозна десница – разобличаване на лицемерието, мобилизиране на религиозната съвест – се оказват неефективни. Новата вяра на MAGA е нечувствителна към срам и се основава на политическа полезност.
Възможен отговор: коалиция на умерените
Неочакван съюз може да възникне между прогресисти, католици, умерени евангелисти и други вярващи традиционалисти. Заедно те споделят страх от религиозно-държавна власт. Тяхната коалиция би могла да противодейства на движение, което, далеч от това да проповядва вяра, прави нацията (и нейното президентско въплъщение) свое единствено божество.
Редактор: Дарина МетодиеваПоследвайте ни