Горещото време носи редица рискове за здравето

Последните две години бяха едни от най-горещите в Европа досега и това доведе до вълна от здравословни усложнения. Рекордно високите температури през лято 2023 г. доведеха до 47 690 смъртни случая в 35 страни от Европа. България не остава незасегната – с приблизително 229 жертви на милион души, страната е сред най-силно засегнатите региони. Ефектът върху здравето се проявява не само в смъртност, но и във значително увеличение на хоспитализациите.

В предаването „Социална мрежа” на NOVA NEWS общопрактикуващия лекар д-р Сашка Порязова обясни, че излагането на екстремните горещини е противопоказно за деца на възраст до три –четири години, както и хора над 65 години и за страдащите от хронични заболявания.

Цяла Европа е засегната от гореща вълна, която ще продължи поне още няколко дни (Обзор)

„Температура до около 30 градуса е поносима за организма. При по-високи температури децата и бебетата стават неспокойни, започват да плачат. За това е препоръчително да се излиза навън сутрин до около 11 часа или привечер”, посочи Порязова.

Д-р Порязова обясни още, че при топлинен удар има риск пострадалия да получи и гърч.

„Важно е когато човек излиза да се ориентира според прогнозата за времето. Добре е също да се приемат течности – колкото по-продължително време сте навън, толкова по-често да се пие вода. Но не наведнъж. Също да се носят свободни дрехи от естествени материи”, каза още лекарят.

Целия разговор вижте във видеото.

Редактор: Цветисиана Костова